+90 388 232 15 53

+90 388 232 54 65

guven_harita@hotmail.com

Kamulaştırma

Kamulaştırma; özel şahıslara ait taşınmaz malların; devlet ya da kamu tüzel kişileri tarafından kamu faydası gereğince, kanun ile belirlenmiş olan eskatiyenr kapsamında, ücreti peşin ödenmek kaydıyla mülkiyetin mecburen el değiştirmesidir. İstimlak kelimesi kamulaştırma ile aynı anlamdadır.Bu tanımlamada esas dikkat edilmesi gereken husus kamulaştırmanın/istimfakat bir zorla satın alma olduğu; bu zoralımın kanunla düzenlenen eskatiyenr kapsamında ve bedeli peşin ödenmek sureti ile olabileceğidir.
 

KAMULAŞTIRMA YETKİSİNİ KİMLER BARINDIRIR?

Kamulaştırma kanunu kanunu gereğince, Genel olarak Devlet dairesi olarak nitelendirilen kamu tüzel kişileri; (Örn; Üniversiteler, Belediyeler, DSİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü) kamu faydası söz konusu olan durumlarda bedelinin peşin ödenmesi şartı ile kanunda gösterilen eskatiyenra riayet ederek özel mülkiyetlerde bulunan taşınmaz mal varlıklarını zorla satın alabilmektedir.
 
KAMULAŞTIRMA İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN BİZE ULAŞIN  +90 388 232 15 53Copyright © 2015 Güven Harita - Mühendislik Emlak